Przedmiar
Przedmiar to opracowanie określające rodzaj, sposób wykonania i ilość robót konkretnego zadania, stworzone przed jego realizacją.
Dopełnieniem dla przedmiaru jest obmiar. Obmiar wykonywany jest dla istniejących obiektów na podstawie odpowiednich pomiatrów których wynik jest podstawą przyjęcia ilości obmiarowej danej pozycji obmiaru. Przedmiar wykonywany jest przed rozpoczęciem ich realizacji. Oznacza to, iż wykonywany może być tylko na podstawie określonej bazy technicznej, tj. dokumentacji technicznej, założeń i danych wyjściowych do projektowania i kosztorysowania, ewentualnego projektu technologii robót, i innych analiz, opracowań oraz dokumentów. Nie ma oczywiście w tym przypadku możliwości wykonania pomiarów; obiekt fizycznie jeszcze nie istnieje.
Jak wyżej zaznaczono bazę normową stanowią odpowiednie zestawienia nakładów rzeczowych. Są to np.
KNR: Katalog Nakładów Rzeczowych;
KSNR: Katalog Scalonych Nakładów Rzeczowych;
KNNR: Kosztorysowe Normy Nakładów Rzeczowych;
i inne.
Katalogi określają szczegółowo sposób wyznaczania ilości poszczególnych robót, wyodrębnianych z całości zadania, na podstawie bazy technicznej, i zapisywanej w kolejnej pozycji przedmiarowej. Oprócz ilości robót, w przedmiarze robót podaje się również podstawę dokonania obliczeń, tj. oznaczenia konkretnego katalogu nakładów i numeru tabeli oraz pozycji w tabeli lub innej zastosowanej podstawy przedmiarowania.
Jak na wstępie podano przedmiar, oprócz rodzaju i ilości robót, precyzuje także sposób ich wykonania. Ma on bowiem istotne znaczenie technologiczne i kosztowe. Jest niezbędny w procesie tworzenia kosztorysu oraz planowania realizacji zadania.
Kosztorys Inwestorski
Jest jednym z najczęściej wykonywanych kosztorysów budowlanych. Opracowywany jest na podstawie przedmiaru robót, a jego celem jest uzyskanie całkowitego kosztu planowanych robót
Efekt ten uzyskuje sie poprzez ustalenie ceny materiałów budowlanych oraz określenie roboczogodzin zarówno ludzi jak i sprzętu (maszynogodziny).
Z tego typu kosztorysu łatwo można wyczytać koszt poszczególnych etapów prowadzonej inwestycji. Dzięki kosztorysowi inwestorskiemu łatwo poznać koszt wykonania poszczególnych grup czy pojedynczych obiektów takich jak fundamenty, ścian, stropy, tynki, posadzki, itp.
Kosztorys Ofertowy
Kosztorys ofertowy to kosztorys budowlany, jaki jest tworzony i przedkładany przez wykonawcę.
Wykonawca uwzględniając aktualny stan obiektu przy wykorzystaniu dostępnej dokumentacji technicznej, uzgodnień z inwestorem, przedmiaru lub obmiaru przyszłych robót, przedstawia sugerowaną cenę, za którą zgadza się wstępnie wykonać prace wynikające z przedmiaru.
Tego typu kosztorysy tworzy się najczęściej w przetargach na wykonanie prac związanych z obiektami użyteczności publicznej, czy też robotami dla dużych firm i korporacji. Udostępnienie dokumentacji oraz przedmiaru i ogłoszenie przetargu pozwoli nam zapoznać się z ofertami kilku firm remontowo-budowlanych, czy też instalacyjncyh i wybrać najkorzystniejszą ofertę cenową.
Warto posiadać wtedy własny kosztorys inwestorski, dzięki czemu będziemy znali szacunkowy koszt przedsięwzięcia. Ułatwi to porównanie rzeczywistych kosztów przedsięwzięcia z ofertami potencjalnych wykonawców. Jeżeli wykonawca podaje wartości dużo niższe niż te zawarte w naszym kosztorysie inwestorskim powinniśmy się go wystrzegać lub przynajmniej dokładnie sprawdzić jego ofertę. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy dany wykonawca nie zaniża cen materiałów możemy zawszę zlecić odpowiedniej firmie weryfikację kosztorysu.
Kosztorys Zamienny
Kosztorys budowlany zamienny jest to kosztorys sporządzony przez wykonawcę robót po zakończeniu prac w przypadku zwiększenia się zakresu robót niż uzgodniono w umowie (np. roboty dodatkowe, zmiany technologii wynikłe w trakcie robót, szczególnie modernizacyjnych).
Kosztorys Powykonwaczy
Kosztorys budowlany powykonawczy jest to kosztorys sporządzony przez wykonawcę robót po ich zakończeniu w celu ustalenia swojego wynagrodzenia.